Stellar Lumens (XLM)


Facebook   Twitter   Linkedin


Jak funguje Stellar Lumens?


Stellar Lumens vznikl hard-forkem z Ripple a to jedním ze zakladatelů Ripple McCaleba. Přestože vycházejí ze společného základu, jsou tu odlišné cílové skupiny uživatelů a vůbec celková filozofie. Zatímco Ripple se orientuje na bankovní giganty, Stellar Lumens se zaměřuje na běžného člověka.

Hlavným cílem Stellaru je zprostředkovávat velmi rychlé (2-5 sekund) mezinárodní finanční transakce za minimální poplatky (FIAT měny i kryptoměny).

Pro představu 2 lidé kdekoliv na světě si budou chtít poslat jakokoliv FIAT měnu. Stellar se o vše postará. Najde nejvýhodnější kurz, případně udělá další konverze, pokud nebude existovat přímé spojení mezi danými měnami (např. zajistí mezikrok přes Bitcoin).

O vývoj Stellaru se stará nezisková společnost Stellar Development Foundation, která spolupracuje s bankami a finančními společnosti apod (IBM, Deloitte).

Poplatek je pouze 0,0001 XLM a slouží hlavně jako ochrana před spamovými transakcemi.

Stellar je inflační měna, každoročně se přidá 1%.

Měna se netěží. Při staru bylo vydáno 100 miliard XLM, přičemž 5% zůstává společnosti a 95% postupně rozděluje mezi uživatele a instituce. Pozor toto rozdělování může dost zahýbat kurzem měny.

Stabilitu sítě zajišťují důvěryhodné uzly, které uchovávají účetní knihu. Vaší platbu musí ověřit několik uzlů (konzensus).

Ripple i Stellar využívají sice kryptosvět, ale nejsou to 100% kryptoměny. Jejich cíle jsou jiné a vystupují oficiálně.

Transakce v síti nejsou maskované.Výhody a nevýhody Stellar Lumens

  • Velmi rychlé a levné transakce.
  • Energeticky nenáročný.