Qtum (QTUM)


Facebook   Twitter   Linkedin

 • Start kryptoměny: září 2017
 • Zakladatelé kryptoměny: Patrick Dai, Neil Sakr, Jordan Earls
 • Těží se: ne, Proof of Stake 3.0
 • Šifrování: SHA256
 • Celkový počet mincí: 100 000 000 QTUM (+ 4 QTUM / blok)
 • Web: www.qtum.org
 • Blockchain: https://qtumexplorer.io/
 • Whitepaper: Whitepaper Qtum
 • Kde nakoupit: přehled burz

Jak funguje Qtum?


Qtum je jednoduše kombinace Bitcoinu a Etherea s algoritmem těžby PoS.

Qtum umožňuje vytvářet decentralizované aplikace (DApps) a chytré kontrakty (inteligentní smlouvy, smart contracts), které známe ze sítě Ethereum v prostředí kvalitní a prověřené sítě Bitcoin core v0.13 a vytvořit daným spojením Value Transfer Protocol (VTP).

Bloky se potvrzují po 128 sekundách a velikost bloku je 2 MB.

Qtum je kompatibilní se stávajícími smlouvami společnosti Ethereum (ERC20) a bude udržovat zpětnou kompatibilitu i v případě, že systém ETH či BTC bude aktualizován. Pokud máte vytvořený program pro Ethereum, můžete ho jednoduše spustit s minimálními úpravami na Qtum.

Přehled aplikací můžete najít na https://qtumeco.io/dapps.

Qtum spravuje nezisková organizace Qtum založená v Singapuru. Zahájení projektu začalo v březnu roku 2016, kdy bylo spuštěno ICO. Během 5 dní se vybralo přes 10 000 BTC a 72 000 ETH v hodnotě 15,6 milionů dolarů, čímž se Qtum stalo jedním z největších ICO projektů v historii. Investoři získali 1 QTUM za 0,15 USD.

Mezi investory bylo však rozdělenou pouze 51% mincí Qtum (51 000 000 QTUM). 20% si ponechala společnost Qtum (20 000 000 QTUM) a 29% (29 000 000 QTUM) bude rozdáno na rozvoj podnikání, vzdělávání a expanzi atd.

Důležitou oblastí pro Qtum je mobilní trh. Plánuje se vytvoření platebních aplikací Quantum (Go Mobile), které se integrují do populárních platforem pro zasílání zpráv typu Wechat, WhatsApp, Viber atd.

K dispozici je spoustu peněženek a lze použít i trezor Ledger.


Qtum a Staking


Jelikož Qtum využívá algoritmus Proof-of-Stake 3.0 (POS), můžete pomáhat udržovat stabilitu a decentralizaci sítě tím, že budete provozovat online uzel, tedy že budete mít otevřenou peněženku pro Staking.

Staking je nenáročný způsob těžby pro Váš počítač. Spotřeba počítače je podobná jako při běžném provozu. Nic se totiž nepočítá. Prakticky se pouze ověřuje, zda zaslané informace jsou platné.

Odměna za vytěžený blok je nyní 4 QTUM, což znamená cca 1% roční inflaci měny Qtum. Ihned po vytěžení však získáváte pouze 0,4 QTUM a zbytek pak v 9 částech, než získáte 500 potvrzení (pak je to již 4 QTUM dohromady).

Stakovat může každý uživatel, ale aby jste dosáhli na odměnu v rozumném čase, je vhodné mít větší množství mincí (1000 a více). Záleží totiž na celkové váze vašich mincí a množství stakovaných mincí v síti. Orientační čas získání odměny vidíte v peněžence. Můžete mrknout na staking kalkulátor: https://qtumexplorer.io/qtum-staking-calculator.

Aby mohli vaše mince vydělávat musí splnit tzv. mature čas (zralost mincí) což je 500 bloků, tedy cca 20 hodin.

Roční zhodnocení stakingem vychází na cca 5%.Výhody a nevýhody Qtum

 • Možnost vydělávat Stakingem - PoS.
 • Kvalitní základ (Bitcoin plus Ethereum).
 • Decentralizované aplikace (DApps) a chytré kontrakty kompatibilní s ERC20.