Particl (PART)


Facebook   Twitter   Linkedin


Jak funguje Particl?


Particl je nástupcem projektu ShadowProject, který byl založen v srpnu 2014. V březnu 2017 se tým rozhodl ukončit ShadowProject (mince Shadowcash) neboť název v překladu "stínový projekt" se nelíbil novým investorům (stínový = nelegální). Také bylo potřeba dost upravit kód a strukturu.

Particl je založen na bázi kódu Bitcoin 0.15.1. Vývojový tým však přidal kolem 100 000 nových řádků kódu, což z něj dělá novou minci.

Bloky vznikají po 2 minutách a velikost bloku je 2 MB.

Particl je první DAPP (decentralizovaná aplikace) z protokolu Bitcoin s důvěrnými transakcemi, což znamená že částky jsou viditelné pouze pro účastníky transakce. Particl si totiž cení soukromí uživatelů.

Particl nabízí možnost zasílání šifrovaných zpráv a šifrovaný chat mezi uživateli.

K dispozici je inzertní server - Particl Market, kde můžete anonymně nakupovat nebo prodávat cokoliv, podobně jako eBay.

Particl provozuje i decentralizované hlasování.

Výchozí poplatek za transakce je 0,002 PART, ale můžete si nastavit jiný (vyšší poplatek = lepší potvrzovací časy).

O kryptoměnu se stará nezisková švýcarská Nadace Particl (Particl Stiftung) se sídlem v Zug. V týmu je přes 20 lidí a je financována 10% z blokových odměn.


Particl a Staking


Particl funguje zcela na principu Proof of Stake, tedy síť je udržována otevřenými peněženkami jednotlivých uživatelů. Jednoduše si stáhnete peněženku a necháte ji otevřenou pro Staking. Za to budete dostávat odměnu plus poplatky z transakcí.

Particl je inflační měna a v prvním roce vznikne 5% nové měny, ve druhém roce 4%, ve třetím 3% a poté již každoročně 2%.

To kolik dostanete za vytěžený blok, závisí na tom, kolik mincí v síti bude stakovat (vaše váha v síti). Obvykle stakuje jen cca 1/3 sítě.

Staking je energeticky nenáročný způsob těžby a moc nezatěžuje váš počítač (internetový prohlížeč zatěžuje Váš počítač víc). Stačí vám stabilní připojení k internetu a normální počítač či notebook.

Aby vaše mince mohli vydělávat, musí splnit tzv. "mature čas", který je cca 8 hodin (225 konfirmací).Výhody a nevýhody Particl

  • Možnost vydělávat Stakingem.
  • Důvěrné transakce.
  • Šifrované zprávy, chat, inzertní server, hlasování...