OKCash (OK)


Facebook   Twitter   Linkedin


Jak funguje OKCash?


OKCash začal jako těžební POW měna, kdy se na začátku vytěžilo 36 297 000 OKCash (24. listopadu - 9. prosince 2014). Potom přešel na POS.

Každoročně se uvolňuje určité procento mincí a to klesá (69%, 20%, 10%, ....celkem 11 kol dělení - jsou pak víceleté cykly). Vše by mělo být uvolněno asi v roce 2148. Podrobně je to popsané na https://okcashtalk.org/index.php/topic,16.0.html.

OKCash má velkou základnu a na jeho vývoji spolupracují lidé z více než 40 zemí. Platforma je decentralizovaná a změny v kódu musí odsouhlasit většina komunity.

Platforma i mince funguje zatím spolehlivě bez potíží po celou dobu a výhodou je také skvělý název mince, který je srozumitelný ve většině jazycích.

Bloky se vytváří po 72 sekundách, potvrzení transakcí je tedy relativně rychlé. Poplatky jsou minimální (0,0001 OKCash - v některých peněženkách se dá nastavit vyšší poplatek = ještě rychlejší potvrzení v síti).

Transakce se považují za platné po 10 potvrzeních v síti.

OKCash funguje i pro IoT (internet věcí) - momentálně pro zařízení Raspberry Pi a Pine64.

OKCash pořádá nějaké akce, kde můžete vyhrát mince. Provozuje např. herní server https://okcash.games/, kde je OKCash integrován jako platidlo do her a odměn v turnajích.

OKCash provozuje i charitativní projekty na webu www.okcashforcause.org. Zde může každý uživatel přispět na vybraný projekt libovolným množstvím mincí.


OKCash a ochrana soukromí


Pozor OKCash není anonymní (stejně jako Bitcoin je tzv. pseudoanonymní). Všechny transakce jsou uloženy veřejně a trvale v síti, tedy každý může vidět zůstatek a transakce kterékoli adresy OKCash. Jakmile jste někde identifikováni (např. ve směnárně, burze, e-shopu atd.), pak oni vědí totožnost a majitele adresy OK. Chcete-li zůstat co nejvíce v utajení, generujte si nové OKCash adresy pro každý příjem.

K dispozici jsou peněženky pro mobil, pc, web i papírová verze. Nejbezpečnější je (krom papírové) peněženky ta počítačová, kde máte uložený celý OKChain. Nicméně nezapomeňte na zašifrování a pravidelné zálohování "wallet.dat" (zejména při generování nových adres).


OKCash - pasivní příjem Staking


Pokud budete vlastnit mince a necháte otevřenou peněženku pro Staking, budete dostávat odměnu v podobě mincí zdarma. Pomáháte tím totiž udržovat síť v chodu a zvyšujete též decentralizaci OKCash.

Díky postupnému uvolňování měny, patří OKCash mezi dlouhodobě udržitelné platformy pro Staking (LTSS - Long Term Sustainable Staking). Procentuálně se sice snižuje množství nových mincí, ale protože jich existuje čím dál více, je to stále lukrativní.

Aby vaše mince začali vydělávat, musí splnit tzv. mature čas, který činí 8 hodin (tedy mince musí být uložené na dané adrese min. 8 hodin) a musíte mít minimálně 69 potvrzení ze sítě. První odměny pak dorazí cca za 24h (záleží na množství vašich mincí a celkové váze v síti).

Maximálně lze danou minci stakovat 1 rok. Nepochopil jsem toto omezení, protože nejspíš stačí minci poslat třeba na burzu ("vyprat") a pak zase zpět?

Staking nezatěžuje váš počítač a nezvyšuje odběr elektřiny. Je to stejné, jako když ho máte puštěný normálně. Na počítači můžete dál pracovat. Proto je tato metoda (Proof of Stake) velmi ekologická oproti klasické těžbě kryptoměn (PoW).

Zde si můžete stáhnout Blockchain, abyste měli rychlejší synchonizaci: https://github.com/okcashpro/ok-blockchain/releases



Výhody a nevýhody OKCash

  • Nízké poplatky.
  • Relativně rychlé platby.
  • Možnost dlouhodobého Stakingu.