NEO (NEO)


Facebook   Twitter   Linkedin


Jak funguje NEO?


NEO funguje na podobném principu jako Ethereum. Využívá technologii blockchainu a chytré kontrakty (smart contracts alias NeoContract).

Kryptoměna NEO pochází z Číny, kde vznikla v roce 2014 pod názvem AntShares (ANS). 22 června 2017 pak došlo ke přejmenování na NEO. Jedná se o první čínský blockchainový projekt.

NEO využívá algoritmus "Innovative dBFT consensus mechanism", transakce v síti jsou platné, když ji potvrdí min. 1/3 uzlů.

NEO síť je odolná vůči kvantovým počítačům.

Zatímco k naprogramování chytrých kontraktů v sítí Ethereum apod. je nutné se naučit speciální programovací jazyk pro danou síť, u NEO to není nutné. NEO totiž podporuje klasické programovací jazyky: Java, C#, Go, Python.

NEO má také umožnit vytvoření digitální identity (podporuje digitální certifikáty) a decentralizované aplikace (DApps). Seznam existujících DApps najdete na webu: http://ndapp.org/.

NEO umožňuje lepší škálovatelnost, používá "Distributed Storage Protocol - NeoFS". Jedná se o protokol distribuovaného úložiště. Velké soubory jsou rozděleny do datových bloků s pevnou velikostí, které jsou distribuovány a uloženy v mnoha různých uzlech. Jinými slovy nabízí možnost uložení vašich dat do cloudu (blockchainového).

Momentálně je rychlost generování bloku nastavena na 15 sekund. Nejspíš se však časem zmenší.


NEO vyplácí dividendy za držení kryptoměny v GAS


V síti NEO existují dva druhy tokenů (mincí): NEO a GAS (plyn, palivo).

Tokeny (mince) NEO jsou předtěžené a existuje jich 100 milionů. Oproti jiným kryptoměnám nejsou dělitelné. Nejmenší jednotkou je 1 NEO. Tokeny NEO si můžeme představit jako akcie společnosti. Máte hlasovací právo na budoucí vývoj kryptoměny. Za držení pak dostáváte dividendy, které se vyplácejí v GAS (musíte si je však ručně vyžádat v peněžence).

Dividendy v GAS však nedostáváte, pokud měnu držíte na burze (je nutné mít peněženku). GAS se generuje průběžně a lze ji připisovat cca po 5 minutách. Momentálně je roční zhodnocení cca 4%. Aktuální výši si můžete spočítat v kalkulačce zde: https://neotogas.com/.

Také si dejte pozor, aby jste měli v peněžence celá čísla NEO. Burzy si totiž účtují poplatky za výběr (Withdraw) a na burze lze nakupovat necelá čísla. Pokud Vám pošle burza 5,2254 NEO nebudete dostávat žádný GAS!

GAS je token (mince) naprogramovaná v síti NEO a je též samostatně obchodovatelná. GAS se používá nejen jako mince, ale také jako palivo chytrých kontraktů v síti NEO a vyplácí se v něm též odměna pro těžaře a již zmíněné dividendy NEO. Nejmenší jednotkou je 0,00000001 GAS

Velkou výhodou dividend GAS je to, že nemusíte mít otevřenou peněženku jako při stakingu.Výhody a nevýhody NEO

  • Rychlé transakce.
  • Chytré kontrakty, konkurence pro Ethereum.
  • Využití běžných programovacích jazyků.
  • Cloudové úloziště v Blockchainu.
  • Dividendy ve formě GAS.
  • Hlasování o dalším vývoji jako "akcionář" NEO