Jeho hlavním cílem je ochrana soukromí. Používá sice Blockchain, ale adresy jsou maskované, včetně zaslaných částek. Nedá se tak zjistit v podstatě nic. Chystá se ještě maskování IP adresy, což totálně zakryje skutečnost, že nějaké Monero používáte.
Monero vzniklo prvním hardforkem z měny Bytecoin a původně se jmenovalo BitMonero. Ovšem po 5 dnech se název zkrátil na Monero. Měna má velkou podporu komunity a stále se vyvíjí. Bylo též odstraněno několik vážných chyb v programu.
Měna je decentralizovaná. Transakce se maskovaně ukládají do bloků a potvrzují se po 2 minutách v Blockchainu. Monero využívá technologii pro skrytí příjemce (stealth adress), skrytí odesilatele (Ring Signature) a skrytí posílané částky (RingCT).
Těžařem se může stát každý. Těžba probíhá pomocí procesorů (CPU) nebo grafických karet (GPU). Výhodou je, že je Monero zatím odolné vůči výkonnějším ASIC čipům. Nicméně spíše se těží v poolech nežli samostatně.
Měna Monera je dělitelná na 12 desetinných míst - nejmenší jednotka je pikonero (1×10-12 XMR). Počet XMR není omezený. Během 8 let (do května 2022) se má vytěžit celkem 18,4 milionů XMR. Pak bude do systému přibývat konstantní částka 0,6 coinu každé 2 minuty (blok). Natrvalo. Monero je proto inflační měnou, ovšem inflace je minimální.
Poplatky jsou nízké (přes 1 USD) a navíc platí, že čím více bude v síti transakcí, tím menší budou transakční poplatky (tj. opak než u Bitcoinu).
|
|
Řazení podle: abecedy - kapitalizace
Kryptoměny 2 generace 2