Ethereum (ETH)


Facebook   Twitter   Linkedin

  • Start kryptoměny: 30. července 2015
  • Zakladatelé kryptoměny: Gavin Wood, Vitalik Buterin
  • Těží se: ano, Proof-of-work
  • Šifrování: Ethash
  • Celkový počet mincí: není stanoven limit, vznikají neustále.
  • Web: www.ethereum.org
  • Blockchain: www.etherscan.io
  • Whitepaper: Ethereum whitepaper
  • Kde nakoupit: přehled burz

Jak funguje Ethereum?


Ethereum se inspirovalo Bitcoinem. Nicméně zatímco Bitcoin je čistě platební síť a do Blockchainu se ukládají pouze finanční transakce, Ethereum umožňuje do Blockchainu ukládat vedle financí také jakékoliv programy / aplikace nebo kontrakty. Označují se jako chytré.

Vložené kódy programů jsou veřejné, kdokoliv si může daný program zkontrolovat. A jakmile je program vložený v Blockchainu, nelze ho již změnit. Funguje tedy přesně tak, jak se to vložilo a není možné ho ovlivnit.


Jak využít Ethereum v praxi?


Představme si třeba Sportku. Jak moc věříte, že je v současné době losování korektní? V televizi sice vidíme nějaké losováni, ale neznáme samotný program a nevíme nic o zákulisí. Programátor může udělat program, který vylosuje určitá čísla. Pokud by však Sportka byla na Blockchainu Etheru, programový kód by byl veřejný a nešlo by tam vkládat dodatečně informace. Podvod v tomto smyslu by byl vyloučený.

Podobně fungují chytré kontrakty. Do Blockchainu mohu např. vložit podmínku, že přesun peněz se uskuteční až po splnění nějakého kritéria. Třeba zaplacení za zboží v e-shopu (na bazaru, na inzerát), až v momentu doručení zásilky. Zákazník by peníze poslal hned při objednání, uložilo by se to do Blockchainu o čemž by se dozvěděl e-shop. Mohl by poslat zboží a teprve při doručení, by byli peníze připsané e-shopu. Tedy něco jako podmíněná čekající platba. Riziko podvodu je prakticky nulové.

Vložené programy v Blockchainu však nezůstávají navždy, ale jen do doby, dokud mají energii ve formě Etheru. Pokud chcete danou službu využít založíte si speciální smluvní účet (CA) a vložíte Ethery, které se pak spotřebovávají (platíte vlastně za využití výpočetního výkonu). Jakmile se vyčerpají, program zanikne.

Samozřejmě z normálního (běžného) účtu (EOA) / peněženky, Vám Ethery neubývají.

Transakce se řadí do bloků, které potvrzují těžaři (blok za cca 15 sekund). Za to dostávají odměnu 5 ETH. Pak je to teprve zapsané v Blockchainu. Těžba Ethera je podobně jako u Bitcoinu již v domácích podmínkách nereálná.


Decentralizace a Ethereum


Ethereum běží také na decentralizované síti, ale vývojáři mohou kód kdykoliv upravovat! Zatímco změny v Bitcoinu musí odsouhlasit skoro všichni, zde si můžou vývojáři udělat jakoukoliv změnu sami.

To se také stalo v červenci 2016, když se díky chybě v kódu ztratilo (bylo ukradeno) 3,6 miliónů Etherů (17. června). Vývojáři vrátili stav před uvedenou chybu. Nicméně s daným řešením nesouhlasili všichni a vznikla nová měna. Ethereum (s opravenou chybou) a Ethereum Classic (původní). Sice to bylo myšleno dobře a v zájmu sítě, nicméně to značí, že se to dá v budoucnu zneužít a není to úplně decentralizované, jak se tvrdí...



Výhody a nevýhody Etherea

  • Umožňuje do Blockchainu vkládat cokoliv (chytré kontrakty, aplikace...)
  • Rychlé potvrzování transakcí.
  • Každá mince je dělitelná na 18 desetinných míst.