Dogecoin (DOGE)


Facebook   Twitter   Linkedin


Jak funguje Dogecoin?


Logem kryptoměny Dogecoin je meme Doge – japonský pes plemene Shiba-Inu, podle kterého se též pojmenovala kryptoměna. Nemá whitepaper a vznikl jako recese (vytvoření zábavné kryptoměny). Ovšem kryptoměna se ujala a získala spoustu fanoušků. Dokonce se dostala i do top 10 kryptoměn dle kapitalizace.

Dogecoin vychází z Litecoinu (resp. původně z Luckycoinu, který také vycházel z Litecoinu, ale odměna pro těžaře byla náhodná. Záhy se však přešlo na pevně dané odměny), používá stejný těžební algoritmus Scrypt (Proof-of-work). Bloky však vznikají po 1 minutě. Blockchain se zde nazývá DogeChain.

Veškeré transakce v DogeChainu jsou přístupné komukoliv (tj. pseudoanonymní). Stejně jako u jiných kryptoměn, můžete si vytvořit libovolné množství Dogecoin adres (a ochránit tak částečně své soukromí).

Odměna za vytěžený blok se postupně snižovala a nyní je již konstatní - 10 000 DOGE. V lednu 2018 je v oběhu přes 113 miliard DOGE a množství se zvyšuje s každým vytěženým blokem. Měna nemá stanoven limit.

Teoreticky dokáže Dogecoin zpracovat až 70 transakcí za sekundu, což je 10x více než u Bitcoinu. Díky minutovým blokům je rychlý a poplatky za transakce jsou minimální.

Adresa Dogecoinu se skládá z 34 znaků (číslic a písmen) a začíná písmenem D.

Dogecoin se používá na některých burzách jako další obchodní pár společně s BTC, ETH. Zejména pro hodně levné kryptoměny, u kterých jsou i nejnižší hodnoty BTC až moc vysoké.

V současné době se již protokol ani měna nevyvíjí a postupně o ní upadá zájem. Poslední úprava protokolu byla koncem roku 2015. Nad vodou ji však drží silná komunita uživatelů.

K dispozici jsou peněženky pro počítač i pro mobilní telefony.


Dogecoin a komunita


Velkým plusem u Dogecoinu je komunita, která finančně podpořila sportovce i dobročinné projekty. Financovala bobový tým z Jamajky na Zimních olympijských hrách 2014 v Soči. Dále podpořila v závodech NASCAR závodníka Joshe Wisea (dar v přepočtu 55 000 USD). Z charitativních projektů podpořila děti s autismem, výstavbu studní v Keni...

Cca po měsíci od spuštění kryptoměny došlo k vykradení oficiální internetové peněženky Dogewallet. Uživatelé přišly o miliony DOGE. Nicméně Dogecoin se z toho vzpamatoval a na ztracené mince se udělala sbírka (SaveDogemas) a cca za měsíc se podařilo vybrat celou částku a peníze byli uživatelům navráceny.Výhody a nevýhody Dogecoin

  • Rychlé transakce (bloky za 1 minutu).
  • Minimální poplatky za transakce.
  • Velká komunita uživatelů.