Decred (DCR)


Facebook   Twitter   Linkedin


Jak funguje Decred?


Decred (DCR) se snaží o skutečnou decentralizaci. Je proto kombinací PoW (těžaři) a PoS (stakeři) s využitím algoritmu BAKE256.

1,68 milionů DCR bylo před-těženo ještě před spuštěním sítě. Bloky se vytváří po 5 minutách. Odměnou za blok je 30 DCR a ta se rozděluje mezi těžaře (60%), stakery (30%) a vývojáře (10%). Bloky sice vytváří těžaři (PoW), ale na potvrzování se podílejí i stakeři (PoS).

Těžit PoW jakožto jednotlivec již není možné. Je třeba se přihlásit do některého z poolů.

Adresy účtů začínají písmenem "D" a obsahují 26-36 alfanumerických znaků.

Projekt je vázán decredovou ústavou, která se nebude měnit. Obsahuje mimo jiné: konečný počet mincí, decentralizované řízení a místo, kde se mohou uživatelé svobodně podělit o své názory (bez jakékoliv cenzury).

Decredova komunita hraje důležitou roli při rozhodování, o vývoji platformy mohou hlasovat jak těžaři, tak i stakeři. Kryptoměnu sice spravuje společnost Decred, ale o jejím směru hlasují uživatelé.


Osobně si myslím, že Decred je zbytečně komplikovaná mince a rozhodně její systém není decentralizovaný jak hlásají v titulku jako svou mega výhodu. Protože jak pro těžbu PoW, tak i pro sázkařský PoS musíte být víceméně v nějakém poolů a těch existuje pár, takže je to víceméně centralizace. Také odevzdávat neustále 10% z vytěžených mincí společnosti Decred je dost.


Decred a Staking


Staking (PoS) je zde komplikovanější nežli u jiných kryptoměn. Je totiž nutné si nejprve koupit tiket, jehož cena se mění (počet je totiž omezen) a teprve tento se pak zúčastňuje Stakingu nebo spíš losování. Při vytěžení nového bloku těžaři se vybere vždy náhodně 5 tiketů a minimálně 3 musí odsouhlasit nový blok. Za to získávají odměnu.

Nicméně za nákup tiketu jsou nějaké poplatky, takže to není "zadarmo". Jsou tu určité doby a pravidla. Může se stát, že váš tiket vyprší a nic nevyhraje. Při vypršení platnosti se vám vrátí peníze zpět (ale bez poplatků). Procentuální šance nic nevyhrát je však minimální.

Aby toho nebylo málo, kromě samotného nákupu tiketů, musíte mít svou peněženku online 24h. Nicméně toto se dá vyřešit přihlášením to nějakých stakingových poolů (za poplatek). Pokud se totiž náhodou stane, že vyhraje váš tiket a budete offline, je váš tiket odstraněn předčasně (vyprší) a nedostanete odměnu za blok.

Navíc peníze, za které máte nakoupený tiket jsou blokovány (po dobu platnosti tiketu), takže je nelze použít.Výhody a nevýhody Decred

  • O ničem nevím.