Dash (DASH)


Facebook   Twitter   Linkedin


Jak funguje Dash?


V době uvedení se jmenoval XCoin a cca za měsíc se změnil na Darkcoin. Teprve o rok později (25. března 2015) se změnil na dnešní - Dash (zkratka digital cash).

Dash klade důraz na anonymitu a soukromí. V Blockchainu jsou sice vidět čísla účtů, ale ty jsou mixované s čísly jiných účtů. Nikdo tedy nemůže vystopovat vaší historii (na rozdíl od Bitcoinu).

Dash funguje jako dvouvrstvá síť. První vrstvu tvoří běžní těžaři. Pak existuje ještě 2 vrstva - masternodes. To jsou také těžaři, ale na vyšším levelu. Jednak musí mít v peněžence min 1000 DASH a jednak musí provozovat server 24/7 a splnit další podmínky.

Všechny transakce v síti se zaznamenávají do bloků, který potvrzují těžaři po cca 2,5 minutách a vytváří tak otevřenou účetní knihu Blockchain. Z odměny za vytěžený blok jde však pouze 45% danému těžaři, dále 45% získávají hlavní servery (masternodes) a 10% jde pro vývojáře Dash (provoz).

Platby jsou rychlé a relativně levné. Můžete také poslat expresní platbu přes masternodes. DASH je dělitelný na osm desetinných míst.

Dash je první decentralizovanou autonomní organizací. O jeho vývoji rozhodují provozovatelé masternodes.



Výhody a nevýhody Dashe

  • Anonymní platby (mixovaná čísla účtů).
  • Možnost expresních (okamžitých) plateb.
  • Autonomní správa (o vývoji rozhoduje komunita).