Burst (BURST)


Facebook   Twitter   Linkedin


Jak funguje Burst?


Burst vznikl hardforkem z NXT v srpnu 2014. Vytvořil ho uživatel pod předzívkou Burst. Cca po roce se však odmlčel, avšak komunita to nevzdala a převzala další vývoj do svých rukou.

Burst jako první měna přichází s konceptem proof-of-space (PoSpace) nebo též proof-of-capacity (PoC). Tedy důkaz práce založený na kapacitě harddisku (HDD). Chcete-li měnu těžit, potřebujete velký prostor na HDD (čím více tím lépe).

Je to minimálně náročné na energii oproti klasické těžbě kryptoměn Proof of Work. Na HDD se pouze 1x udělají výpočty a zaplní se daty (proces nazývaný vykreslování - called plotting). Data se uloží a pak se již pouze načítají. Tedy energeticky náročné pro váš počítač je to pouze 1x, poté již funguje jako při běžném provozu.

Aby jste mohli těžit, potřebujete však minimálně 1 TB či spíš mnohem více. Existují také těžařské pooly (sčítají se volná místa HDD). Odměna za vytěžený blok je 10 000 BURST, ale každý měsíc tato odměna snižuje o 5%, neboť je stanoven konečný počet mincí. Samozřejmě těžař získává poplatky za transakce.

Pokud se pak rozhodnete ukončit těžbu, můžete HDD normálně používat a data Burst smazat.

Burst vytváří bloky po 4 minutách a je odolný ASIC těžbě. Sice by šlo výkonné ASIC naprogramovat na těžbu Burstu v reálném čase (tedy bez použití HDD), ale údajně je to tak náročné, že by to nestíhal v těch 4 minutových blocích.

V síti Burst lze provozovat též inteligentní smlouvy (smart contract, automatizované transakce), výměnu aktiv, crowdfunding, loterie, tržiště, šifrované zprávy a mnoho dalšího.

22. července 2017 jeden útočník zaspamoval síť Burst zprávami, což způsobilo selhání peněženek a rozdělení sítě na více vidlic. Síť zůstala nestabilní až do 10. srpna! Díky tomu však došlo ke zdokonalení systému a situace by se snad již neměla opakovat.

27.12.2017 dochází k návrhu na úpravu kódu soft forkem (The Burst Dymaxion), který vytvoří 2 vrstvu na technologii DAG (Directed acyclic graph), která je označována jako průlomová pro kryptoměny 2 generace. I nadále zůstane hlavní 4 minutový blockchain, ale zároveň bude fungovat i bezbloková technologie, kruhového podepisování transakcí mezi uživateli navzájem. Odpadají tímto limity na počet transakcí a navíc čím více uživatelů bude, tím rychlejí poběží samotná síť.Výhody a nevýhody Burst

  • Energeticky minimálně náročná těžba oproti Proof of Work.
  • Chystaná implementace Dymaxion (technologie DAG)