Bitcoin (BTC)


Facebook   Twitter   Linkedin


Jak funguje Bitcoin?


Bitcoin byl vytvořen v roce 2008 programátorem (nebo skupinou), užívajícím pseudonym Satoshi Nakamoto. Využívá open source P2P (peer-to-peer) síť, kde uživatelé potvrzují veškeré transakce. Jde tedy o decentralizovanou síť. Každá transakce je podepsána privátním klíčem.

Po odeslání do sítě je transakce ověřena a v případě, že je v pořádku, zařadí se do bloku jako čekající transakce. Bloky se řadí za sebou a tím vytváří otevřenou účetní knihu Blockchain (= řetězec bloků).

Definitivní zapsání bloku do Blockchainu dělají těžaři, které dané bloky schválí a od té doby se transakce považují za potvrzené (cca po 10 minutách). Těžaři zajišťují síť a za to dostávají odměnu od systému. Jednak získávají poplatky z transakcí ve schváleném bloku a dále získávají nějaké Bitcoiny zdarma.

Pod těžbou si představte řešení složitého matematického úkolu. Čím víc roste síť, tím se obtížnost zvyšuje. Na těžbu dnes potřebujete již extrémně výkonný počítač s velkou spotřebou elektrické energie. V domácích podmínkách je proto těžba v podstatě nemožná.

Jelikož Blockchain je veřejný a není nijak maskovaný, kdokoliv může zjistit zůstatek na jednotlivých adresách. Bitcoin je pseudoanonymní. Pokud se někde verifikujete u nějaké služby (směnárna, burza, e-shop...), mohou se podívat, kolik toho máte a např. policie Vás může dohledat. Doporučuje se generovat si nové adresy nebo využívat mixovacích služeb.

Jakoukoliv úpravu v kódu musí schválit skoro všichni v síti. Dost těžko se proto dělají zásahy do systému. V případě, že se všichni nedohodnou, Blockchain se rozdělí na 2 větve a vznikne tím nová měna s novými vlastnostmi (hard fork).

Poplatky a rychlost zpracování: bitcoinfees.earn.com.

Přehled všech nepotvrzených transakcí: blockchain.info/unconfirmed-transactions



Výhody a nevýhody Bitcoinu

  • Nejznámější kryptoměna
  • Největší kapitalizace
  • Nejrozšířenější infrastruktura